Odbierz zniżkę na szkolenie i stwórz swój pierwszy automat w MQL4!

Programowanie mql4 – podstawy Meta Quotes Language

Wielu spekulantów na rynku CFD zastanawia się, jak programowanie mql4 może pomóc im w osiąganiu swoich celów tradingowych. Prawda jest taka, że wiele można osiągnąć, dzięki wykorzystaniu potencjału mql. Twórcą najpopularniejszej platformy transakcyjnej na rynku CFD – MetaTrader4 – jest firma MetaQuotes. Dlatego też, mówiąc o programowaniu na platformie MT4, poruszamy wątek języka MQL4.

Nazwa ta, jest akronimem Meta Quotes Language, zaś numer „4” oznacza wersję platformy, na której handlujemy. Jest to ważne, ponieważ między mql4, a mql5, tak jak między samymi platformami MT4 i MT5, występują spore różnice. A jeśli chcemy mieć pewność, że uczymy się wartościowych rzeczy, warto przede wszystkim się upewnić, że zaczynamy w dobrym miejscu. Na początek naturalnie przychodzi nam zadać pytanie: Co właściwie możemy tworzyć w MQL4?

Programowanie mql4 – pliki

Programowanie w MQL4 pozwala nam tworzyć szereg różnych plików. To jakie pliki tworzymy zależy od tego, co właściwie chcemy osiągnąć. Czy chcemy stworzyć automat transakcyjny, wskaźnik, a może klasę danych. Jeżeli nie wiemy, jakie różnice są między nimi, to nic nie szkodzi. Po lekturze tego artykułu, będziemy już wiedzieć.

By móc otworzyć cokolwiek w tym języku, musimy najpierw włączyć MetaEditor, który znajduje się na platformie MetaTrader4. Na platformie MetaTrader4 wybieramy Narzędzia ->Edytor języka MQL4. Ewentualnie możemy użyć skrótu klawiszowego F4 albo kliknąć poniższą ikonkę w górnym pasku narzędzi:

programowanie mql4
źródło: Platforma MetaTrader4

Następnie, gdy otworzymy MetaEditor, aby stworzyć nowy plik, musimy wybrać w pasku Plik->Nowy. Możemy, też wykorzystać w tym celu skrót klawiszowy ctrl+n. Inną równie popularną opcją, jest wybranie poniższej ikonki bezpośrednio z paska:

metaeditor mql4
źródło: Platforma MetaTrader4

Wówczas, pojawi się przed Twoimi oczami, opcja wyboru, jaki rodzaj pliku chcesz stworzyć:

źródło: Platforma MetaTrader4

Plik MQL4 – Expert Advisor

Expert Advisor (w skrócie nazywany także EA), jest to robot transakcyjny, który zarazem jest najpopularniejszym typem pliku, na którego w mql4 możemy natrafić. Co sprawia, że jest tak taki rozpoznawalny? Wynika to głównie z funkcji, jaką spełnia. A robi dokładnie to, co w tradingu jest najistotniejsze – otwiera/zamyka/modyfikuje pozycje. Jednocześnie co każdy pojedynczy tick, automat transakcyjny sprawdza, czy pojawił się nowy sygnał.

Jeśli Twoim celem jest otwieranie pozycji, gdy dojdzie do np. przecięcia dwóch średnich, to oznacza, że chcesz stworzyć EA, któremu następnie wydajesz instrukcje, w jakiej sytuacji oraz kiedy dokładnie, ma otworzyć pozycje. Rzecz jasna, expert advisor wykorzystywany jest do handlu, jednakże nie wymusza na użytkowników otwieranie zleceń. Oznacza to, że jeśli chcesz by zamiast otwierania nowej pozycji, wyskakiwał alarm sygnalizujący o pojawiającej się okazji, to jak najbardziej możesz wykorzystać do tego EA. Po prostu pamiętaj, by zamiast funkcji OrderSend() wykorzystać funkcję Alarm().

Ci, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tworzeniu robotów transakcyjnych, mogą pomyśleć, że Experty są najważniejszymi typami plików. Są popularne, są także niezwykle istotne, ale też nie sądzę, że dyskredytowanie innych plików jest uzasadnione. Tak jak wspominałem wcześniej – wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Jeśli Twoim priorytetem jest to, by automat handlował za Ciebie – to bingo, nie musisz już więcej szukać. Jeśli natomiast chciałbyś tworzyć narzędzia, które pomogą Ci analizować rynek, to mógłbyś poszukać innych plików. Jednym z nich jest standardowy wskaźnik techniczny.

Programowanie MQL4 – tworzenie wskaźników technicznych

Kolejnym równie popularnym plikiem, który możemy stworzyć w języku mql, jest wskaźnik techniczny. Jakie są podstawowe różnice, miedzy nim a Expert Advisorem? Przede wszystkim, wcześniej omawiane EA, ma za zadanie otwierać pozycje, gdy zostaną spełnione określone warunki rynkowe. Wskaźnik nie ma za zadania otwierać, czy zamykać pozycji. On ma za zadanie prezentować określone dane.

Przykładowo wskaźnik RSI (Relative Strength Index), który znajduje się w standardowych ustawieniach platformy MetaTrader, ma na celu obliczyć RSI, z określonego wzoru, a następnie prezentować wartość wskaźnika na przedziale od 0 do 100. Zgodnie z założeniami analizy technicznej, gdy wartość wskaźnika spadnie poniżej 30 pkt, to instrument jest niedowartościowany. Z kolei gdy znajduje się powyżej 70 pkt, to oznacza, że jest przewartościowany.

Określenie niedowartościowania i przewartościowania jest ściśle związane z szukaniem okazji do zajęcia pozycji długiej, bądź krótkiej. Jednakże sam wskaźnik, nie dokonuje takiego rozróżnienia. Interpretacja wskaźnika, leży po stronie tradera. Tworząc wkaźnik techniczny, możemy sami zdecydować, czy będzie on częścią wykresu – jak np. w przypadku średniej kroczącej (Moving Average) – czy też chcemy, by był w osobnym oknie – jak ma to miejsce w przypadku wyżej wspomnianego RSI.

Czym jest skrypt w MQL4?

Kolejnym typem plików, które występują w mql4 są skrypty. Podstawowa różnica między np. EA, a omawianym skryptem, polega na tym, że skrypt działa raz, po czym się wyłącza. Część osób mogłoby wychodzić z założenia, że skoro działa tylko raz, a EA aktualizuje się co tick, to nie ma co poświęcać czasu na skrypty. O ile nie sposób polemizować, że sytuacja, w której ktoś planowałby zautomatyzować strategię, za pomocą skryptów – jest bez sensu – to jednak są takie sytuacje, gdzie skrypt się idealnie odnajduje.

Wyobraź sobie, że chcesz aby wszystkie otwarte pozycje zostały zamknięte w danym momencie. Albo chciałbyś zamknąć transakcję, która przynosi największą stratę. W takim momencie, czy potrzebujesz uruchomić Experta? Czy wystarczy może włączyć skrypt, który zrobi swoje i się wyłączy? Zostawiam to pytanie bez odpowiedzi.

Pozostałe pliki w MetaEditor

Mamy więcej funkcji niż wymienione trzy powyżej. Przykładowo wybierając opcje nowy plik, jedną z dostępnych opcji, jest stworzenie nowej biblioteki. Co to oznacza? Otóż, gdy tworzymy pliki w mql4, bardzo szybko orientujemy się, że mamy do dyspozycji wiele już stworzonych w języku MetaQuotes funkcji. Przykładowymi funkcjami są np. iRSI(), czy iMA(), które pozwalają nam odwoływać się do wskaźnika RSI, czy średniej kroczącej. Dzięki temu nie musimy wprowadzać części kodu, w której będziemy zobligowani do umieszczenia wzoru, do wymaganych obliczeń.

Korzystanie z mql, nie oznacza że musisz być jedynie biernym uczestnikiem, korzystającym z już stworzonych funkcji. „Bierny uczestnik” – to określenie nie ma nic wspólnego z programowaniem. Programowanie mql4 – tak jak w każdym innym języku – wymaga kreatywności.

Dlatego też, korzystając z MetaEditora na platformie MetaTrader4 masz możliwość tworzenia własnych funkcji, które umieszczasz wewnątrz biblioteki. Następnie możesz odwoływać się do bibliotek, w celu wykorzystania określonej funkcji. Możemy dodatkowo tworzyć bazy danych, czy nowe klasy. Tak jak każdy język programowania, tak i mql4 tworzy szereg możliwości, które wystarczy wykorzystać.

Pierwsze kroki w programowaniu w mql4

Jeśli chcesz nauczyć się programować na platformie MetaTrader4, to wystarczy postawić pierwszy krok. Zapoznaj się z dokumentacją tego języka, którą znajdziesz tutaj. W tym celu wymagana jest znajomość języka angielskiego – ewentualnie translator. Możesz zacząć też od pisania prostych skryptów. Dzięki nim, zyskasz doświadczenie, co pozwoli Ci w naturalny sposób przejść do bardziej zawiłych elementów i pisać bardziej złożony kod. Osobiście jestem zdania, że złożony kod, to taki, który składa się z wielu prostych elementów. Dlatego tak ważne jest, by zacząć, by postawić pierwszy krok i odkrywać ten ciekawy świat programowania.

Pamiętaj też, że możesz skorzystać z mojego szkolenia, w którym omawiam krok po krok, jak programować w mql4. Może nigdy nie miałeś nic wspólnego z programowaniem i wydaje Ci się, że to nie dla Ciebie. Może próbowałeś swoich sił, ale żargon IT jest dla Ciebie zbyt trudny. Dzięki temu szkoleniu będziesz miał okazję poznać czym są funkcje, jakie są typy zmiennych – ale przede wszystkim będziesz miał okazję przejść szkolenie, gdzie krok po kroku poznasz ten język i na samym końcu będziesz tworzył własny Expert Advisor. Skorzystaj z promocji teraz i zapisz się na szkolenie.

Odbierz zniżkę

Możesz również polubić…